Забележителности и Туризъм

Връх Ботев (виж екопътеки и маршрути)
Връх Ботев с височина 2376м е най-високия връх в Стара планина.На него са изградени метеорологична станция и радио и телевизионна станция.Връх Ботев е включен в 100-те Национални Туристически Обекта.Първото наименование на върха идва от турски език – Юмрукчал ( юмрук и чал – свити пръсти на ръката и връх).

Национален Парк Централен Балкан
Национален парк Централен Балкан е един от трите национални парка в България.На територията му са обявени 9 резервата, които покриват обща площ от над 20 000 хектара. Това са „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Северен Джендем“, „Пеещи скали“, „Соколна“, „Джендема“ и „Стара река“.Особено красив е районът на резерватите „Северен Джендем“ и „Джендема“. В тях на едно място се намират скални образувания, отвесни скални стени и вековни горски масиви.

Водопад Видимско пръскало (виж екопътеки и маршрути)
Видимското пръскало е водопад, намиращ се в резерват „Северен Джендем“, част от Национален парк „Централен Балкан“. Той е един от най-високите водопади в България – 80 метра.Районът на Видимското пръскало е почти непристъпен, характеризира се с отвесни стени, шеметни пропасти и дълбоки урви. Добро място за поглед към Пръскалото от разстояние е крайната точка на екопътеката „Видимско пръскало“. От тази точка до самото Пръскало се препоръчва само за опитни и добре подготвени планинари.

Хижа Плевен (виж екопътеки и маршрути)
Хижа „Плевен“ е построена в периода 1967 – 1971 г. и се намира в местността Бъзов дял над кв. Видима на гр. Априлци. Това е най-близката и достъпна планинска хижа до вила Бегриа.

Новоселски девически манастир”Света Троица” (5км около 8мин с кола от вила Бегриа)
Манастирът се намира в центъра на Ново село, квартал на град Априлци.Новоселски манастир „Света Троица“ е създаден през 1830 година.През 1876 година манастирът застава в центъра на Новоселската република, която просъществува девет дни.Комплексът включва малка черква и параклис, намиращ се в двора на обителта.

Батошевски манастир (17км около 23мин с кола от вила Бегриа)
Разположен е на висок склон над река Росица.Манастирът е основан през 13 век. Той е постоянно действащ и представлява комплекс от черква, двуетажни жилищни сгради, камбанария и стопански помещения.

Парк за отдих в кв. Зла река (7км около 10 мин с кола от вила Бегриа)
Разположен е по поречието на р. Видима на площ от 27 декара, върху която са изградени детски площадки, кътове за отдих, беседки и огнища за пикник. Туристите могат да видят иглолистни и широколистни декоративни дървесни групи, вечнозелени и цъфтящи храсти. Научно-познавателния маршрут се оформя с видове характерни за крайречни месторастения – върби, тополи, елхи, блатно кокиче, ириси.

Троянски манастир “Успение богородично” (28 км около 30 мин от вила Бегриа)
Манастирът, който е трети по големина в България, се намира в с.Орешак и е разположен на брега на река Черни Осъм.В главната му църква”Света Богородица” се пази светинята на Троянския манастир чудотворната иконата “Пресветая Богородица Троеручица”, която е дело на тревненските иконописци. Според манастирската летопис тази икона е била пренесена от Атонските манастири и оставена тук през 17в. още при основаването на манастира.
През 1847 – 1848 година църквата е украсена със стенописи от Захари Зограф, който оставя на северната вътрешна стена в църквата и своя автопортрет,В началото на 1872г. Васил Левски основава в Троянският манастир таен революционен комитет, начело с игумена архимандрит Макарий. В една от стаите на северното жилищно крило е запазено скривалище на Апостола и превърнато в музей.
Патриарх Максим I е погребан в църквата „Св. Богородица“.

Природонаучен Музей – с.Черни Осъм (30 км около 35 мин от вила Бегриа)
През 1956 г. Илия Христов Илиев, местен учител по биология, с ученици от природолюбителски кръжок в чрноосъмското училище започва проучвателна и събирателска работа, за онагледяване на уроците по биология, като препарира птици и бозайници, които се срещат в родния Балкан. Интересната сбирка, подредена в училищните коридори, привлича природолюбителите от цялата страна. През пролетта на 1976 г. сбирката е разположена в специално построена сграда и през 1992 г. експозицията придобива статут на Природонаучен музей.
В трите зали на музея са показани над 700 експоната. В атракционната зала са експонирани едри бозайници, има записи от песни на птици, рев на мечка, виене на вълк.

Конна база Балкан (3км около 5мин с кола от вила Бегриа)
На 10 мин. от центъра на кв. „Острец“ – в Априлци, се извисява високо в Балкана, китна конна база, която повече от 20 години посреща български и чужди ездачи с предложения за езда сред природата с разнообразни конни маршрути с различна трудност и времетраене. Всяка седмица от април до края на октомври, се организират седемдневни преходи в Стара Планина и Средна Гора с ездачи от цял свят, няколкодневни преходи до подножието на „Видимското пръскало“ или местностите „Пенкина стружна“, или можете да се насладите на пикник на „Зелената ливада“, за ден с вашето семейство.

Етнографски музей на открито “Етъра” (54 км около 1 ч с кола от вила Бегриа)
Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България и е една от богатите и добре организирани технически сбирки сред европейските музеи на открито.Всички обекти са в действие, така както в миналото. Занаятчийска чаршия представя 16 образци на балканската архитектура, разкриващи самобитния талант на възрожденските строители.

Екопътеки и маршрути в района

   – х.Плевен (19 км около 20 мин с кола от вила Бегриа до паркинга на въжената линия)
В края на асфалтовото шосе от Априлци (м. Мазането) има паркинг и начална станция на товарна въжена линия до хижата.
Изходни пунктове: Априлци (кв. Видима) – 8 км по асфалтирано шосе. От там следва 1ч.изкачване.
– Връх Ботев (19 км около 20 мин с кола от вила Бегриа до паркинга на въжената линия)
През х. Плевен с преход от 4 – 4,5 часа или директно качване през „Кралимаркова купа“, което се явява най-краткия и най-бързия маршрут за изкачване до върха,но и най-стръмния, а времето ,което ще ви е отнеме, е между 3 – 3,5ч.
(Друг вариант за изкачване е и от кв.Острец през хижа Тъжа походът е 7 часа.)
– Екопътека “Видимско пръскало” (15км около 12мин с колаот вила Бегриа до ВЕЦ Видима)
Начало на пътеката – кв.Видима,гр. Априлци. До ВЕЦ Видима се стига с автомобил и от там започва пътеката. Маршрутът е с дължина 6 км до панорамната площадка, от която идеално се вижда водопадът заедно със скалистите склонове на Северен Джендем. През цялото време преходът се движи през гора. По протежението на пътеката има няколко места за отдих и една чешма.Целия маршрут отнема около 2 ч.
– Екопътека “Кръста”(5 км около 7 мин с кола до центъра на гр. Априлци)
Началото на пътеката започва от центъра на град Априлци, преминава покрай вкопаната църква “Св. Петка Параскева” и достига до 34-метровия метален кръст, даващ името на пътеката.
Дължината на пътеката е около 600 м.
Времетраене на маршрута – около 20-30 мин.
– Туристическа пътека “Кръста” е един изключително лек пешеходен туристически маршрут, подходящ за всички възрастови групи и чудесно място за почивка и релакс. Пътеката е оборудвана с пейки за почивка и усамотение сред природата и беседки.
– Пещера “Водните дупки” (19 км около 20 мин с кола от вила Бегриа до паркинга на въжената линия).
Маршрутът започва от гр. Априлци, кв. Видима, надясно от ВЕЦ до местността Мазането. От там се тръгва по пътеката за х. Плевен и след около 500 м се стига до разклона при зимна и лятна пътека за хижата. На 20 м над него се тръгва на ляво пресича се дере. Пътят продължава нагоре и достига до малка поляна. На около 20 м над полянката е разклона за х. Плевен и пещерата „Водните дупки”. Връщането до разклона за х. Плевен е по същия път. Има две посоки на движение през лятна пътека и зимна пътека. Маршрутът предлага на посетителите образователна програма на теми – пещери, пещерни обитатели, резерват Северен Джендем и ландшафт.
Маршрутът предлага разходка в Национален парк „Централен Балкан” и един от неговите девет строги резервата – „Северен Джендем”. Това е най-високо разположеният резерват в парка и съхранява уникален растителен и животински свят.
Основен акцент на интерпретативния маршрут е една от най-важните за прилепите пещери в България Водните дупки. Ще научите повече за пещерите и за тайните на живота в тях. Преходът е с обща дължина – 8 км. Продължителност около 5ч.